NezaradenéJubilejná Kantiléna dopadla nad očakávania!

20. mája 2019by tobadmin

Od prvého telefonátu na začiatku februára až po májový prenos v RTVS. Takto dlho trval proces, ktorého sme sa mali možnosť premiérovo zúčastniť aj s Taste of Brass. Jubilejný 20. ročník spomienkového súťažného festivalu na Karola Duchoňa  s názvom „Kantiléna“ dopadol nad očakávania divákov, poslucháčov, v neposlednom rade však aj samotných aktérov.

Hviezda Karola Duchoňa svietila kratšie, ako mohla. Napriek tomu je jeho pomyselný „šuflík“ v skrini slovenských hitov nabitý na prasknutie. Bolo preto obrovskou výzvou vybrať 8 piesní práve pre slávnostný večer v jeho rodnej Galante. Akciou s názvom „Kantiléna“ si Karola Duchoňa pripomínajú už 20 rokov, tentokrát sa pri organizácií podujatia zišli až 4 strany – Dom Matice slovenskej v Galante, MsKS Galanta, RTVS a Taste of Brass. Z tejto spolupráce vznikla symbióza, ktorú vo finále ocenili diváci frenetickým aplaudovaním. Poďme však poporiadku…

4. februára 2019 prebehlo prvé stretnutie p. Zlatice Gažovej, riaditeľky Domu Matice slovenskej s Davidom Krajčím. O necelú hodinu už zvonili telefóny prvým spevákom, ktorých si obe strany vytipovali. Väčším prekvapením však bolo, keď jednotliví sólisti okamžite hlásili svoje obľúbené „duchoňovky“ a mali jasný výber súťažných piesní. Zhruba po mesiaci manažérsko-aranžérskej práce sa ustálila nasledujúca zostava so sympatickým playlistom, ktorý sa podarilo vkusne namiešať zo známych, i neznámych „duchoňoviek“.

Silvia Sekáčová – Hodvábny príbeh

Dušan Čaplák – Pod modrým nebom

Erik Michálek – Zvony pre šťastie

Mirka Záhumenská – S tebou

Martin Hutta – Tancujem s tebou rád

Zuzana Hollosiová – S úsmevom

Michal Domonkos/Natália Kóšová – Náš učiteľ

Kristína Vančová – Čardáš dvoch sŕdc

Tradične sa aranžérskej práce chytil David Krajčí, so svojimi vlastnými skladbami však veľkoryso pomohol aj samotný autor Karolových hitov Ali Brezovský (Pod modrým nebom, Zvony pre šťastie a Náš učiteľ). Pán Brezovský sa dokonca ochotne zúčastnil na niektorých skúškach orchestra, kde pomáhal s naštudovaním. Taktiež stojí za zmienku „korektúra“ aranžmánu Davida Krajčího ďalším z autorov – svoje pôvodné skladateľské zámery v piesni „S tebou“ pomáhal uplatniť sám velikán slovenskej populárnej hudby Pavol Zelenay. Obom pánom patrí veľká vďaka, koniec koncov, obaja boli na Kantiléne ocenení cenou Karola Duchoňa za celoživotný prínos slovenskej populárnej hudbe.

Moderátorom podujatia sa stal Martin Jurčo, redaktor Rádia Regina, ktorý sa postaral aj o zostavenie a zhotovenie bulletinu. Bulletin si za vzor zobral svojich predchodcov z bratislavskej Zlatej Lýry a vydaril sa naozaj mimoriadne.

26. apríla konečne prišiel vrchol príprav v podobe festivalového večera. Estrádna sála MsKS v Galante bola naplnená na prasknutie, pódium, svetlá a ozvučenie pripravené, orchester a sólisti v zákulisí povzbudení vydarenou generálkou. Podujatie začalo novou festivalovou zvučkou z pera Davida Krajčího, v ktorej sa primárne objavujú motívy Karolových piesní „V dolinách“ a „S tebou“. Súťažná časť festivalového večera sa začala piesňou „Hodvábny príbeh“. Zaspievala ju Silvia Sekáčová, ktorá sa skladby zhostila bravúrne napriek tomu, že pieseň už v Duchoňovom origináli atakuje hranice speváckeho rozsahu smerom nahor aj nadol. Silviu Sekáčovú nasledoval Dušan Čaplák. Charizmatický spevák interpretoval waltz s názvom „Pod modrým nebom“, pieseň mu mimoriadne sadla a jeho prejav poetického textu Borisa Droppu oslovil každého diváka.

Divákov po jemnom waltze rozprúdil Erik Michálek s piesňou „Zvony pre šťastie“. Taste of Brass interpretoval už tretiu skladbu Aliho Brezovského po sebe s tvrdším „drajvom“, aký poznáme z Duchoňových originálnych nahrávok. Dokonale k nemu zapasovalo hlasové zafarbenie sólistu a pieseň tak dostala nový šat.

Mirka Záhumenská je síce známa z prostredia ľudovej a dychovej hudby, príležitostne však zabrúsi aj k populárnym žánrom. Do súťažného kola Kantilény si vybrala menej známu skladbu „S tebou“. Faktor popularity tejto skladby je dozaista ovplyvnený aj tým, že ju nikto známy po Duchoňovi neinterpretoval, resp. ju nikto opäť nevyzdvihol na svetlo (narozdiel od iných Karolových piesní). Dôvod je jednoduchý – pieseň „S tebou“ je interpretačne veľmi náročná, vyžaduje maximálne pripraveného speváka s perfektným sluchom a harmonickým cítením. Všetky tieto atribúty Mirka Záhumenská zvládla na výbornú.

Zuzana Hollosiová, rovnako ako Karol Duchoň, pochádza z Galanty. Pred domácim publikom si zaspievala známy hit „S úsmevom“. Veľmi zaujímavým spojením bol aranžmán orchestra, ktorý sa maximálne snažil podobať na pôvodnú Karolovu nahrávku, v kombinácií s moderným pojatím speváckeho partu. Aj tento výkon publikum ocenilo mohutným potleskom.

Dvorný spevák orchestra Taste of Brass Martin Hutta stavil na osvedčený hit „Tancujem s tebou rád“. Úvodné slová textu Petra Brhloviča „Krúť sa a daruj smiech…“ Martin Hutta zobral doslovne a celú pieseň si spolu s publikom maximálne užil. Prvý krát v priebehu bol sólista vytlieskaný zo zákulisia a už po tejto piesni by sa dalo povedať, že o víťazovi Kantilény bolo rozhodnuté.

V jedinom duete večera sa predstavili Natália Kóšová a Michal Domonkoš. Pieseň „Náš učiteľ“ pôvodne interpretoval Karol Duchoň so Zdenou Studenkovou, publiku sa mimoriadne páčila. Za zmienku stojí najmä veľmi príjemný aranžmán autora skladby Aliho Brezovského pre orchester Taste of Brass.

Súťažné kolo ukončila sólistka orchestra Taste of Brass Kristína Vančová. Vybrala si pesničku Petra Hanzelyho – Čardáš dvoch sŕdc. Jej živelné vystúpenie podstatne zamiešalo poradím diváckeho hlasovania a ešte počas prestávky bolo v dave možno počuť pochvalné hlasy na jej adresu.

Program pokračoval v komornejšej atmosfére. Známa šansonierka Andrea Zimányiová sa predstavila svojim samostatným programom, ktorý diváci na konci odmenili so „standing ovation“.

Po prestávke nasledovalo nesúťažné kolo, ktoré sa skladalo z piesní Karolových súčasníkov. Orchester ho otvoril inštrumentálnou piesňou „Učiteľ samby“ z nového albumu „Taste of Brass vol.2“.  Silvia Sekáčová vystúpila s lýrovou pesničkou „Slová“ od Marcely Laiferovej, nasledovala ju Zuzana Hollosiová s ďalším lýrovým hitom „Lúčenie“. Dámy vystriedal Dušan Čaplák spievajúc „Nápoj lásky č.10“, hit Duchoňovho „konkurenta“ Karla Gotta. Na rad potom opäť prišli piesne Aliho Brezovského – „Správne dievča“ a „Ó, rodný kraj“, ktoré zaspievali Mirka Záhumenská a Martin Hutta. Ďalší Gottov song, tentokrát však prebratý z tvorby Neila Diamonda, „Vstříc náhodám“, zaspieval Erik Michálek. Kristína Vančová očarila hľadisko piesňou „Málo mám lásky tvé“, následne ho však rozveselil Michal Domonkoš známou duchoňovkou „Elena“.

Nasledovalo poďakovanie aktérom, odovzdanie cien Alimu Brezovskému, Pavlovi Zelenayovi a Andrey Zimányiovej a za zvukov zvučky festivalu prišlo vyhlásenie víťaza diváckeho hlasovania. Ako sa podľa reakcií publika dalo čakať už počas súťaže, víťazom jubilejného 20. ročníka sa stal Martin Hutta s piesňou „Tancujem s tebou rád„. Víťazná pieseň bola opäť interpretovaná v sprievode ovácií publika, orchester musel dokonca ešte kúsok pridať.

Festivalový večer s mimoriadne príjemnou atmosférou si vyslúžil množstvo pochvalných vyjadrení, čo presvedčilo realizačný tím o tom, že 3 mesiace príprav mali svoje opodstatnenie. Aj vďaka tomu sa bude 21. ročník konať v podobnom duchu, a to 24. apríla 2020.

Sledujte nás

© Copyright 2024 Taste of Brass | Created by Horvy